Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

10 maja 2024

140 lat czempińskiego śpiewu - Jubileusz CTŚ Harfa

140 lat czempińskiego śpiewu - Jubileusz CTŚ Harfa

27 kwietnia 2024 roku w CAS w Tlenownia odbył się uroczysty koncert z okazji jubileuszu 140-lecia Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego HARFA. Wydarzenie połączono z wernisażem wystawy „Cześć Pieśni czyli o tradycjach Chóralistyki Czempinia”.

Przybyłych gości powitał Stanisław Wiśniewski - prezes Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego “Harfa”, który w kilku słowach przybliżył historię śpiewu chóralnego w Czempiniu. Omówił także symbolikę i historię sztandarów.

Zgromadzeni na uroczystości mogli obejrzeć filmik, który był niespodzianką od zaprzyjaźnionych chórów z Kościana, Śmigla, Śremu, Mosiny.

Chórzyści wykonali koncert, w którym zaprezentowali pieśni religijne, patriotyczne, czy musicalowe. Brązową odznaką wyróżnieni zostali: Irena Grzelka, Emilia Książkiewicz, Bernard Płociniak, Danuta Szymańska, Ewelina Szymańska, Krystyna Zasoniewicz. Odznaką srebrną wyróżnieni zostali: Teresa Defert, Roman Krzyżostaniak, Ryszard Nowaczyk i Maria Wojciechowska. Złotą odznaką wyróżniono Marię Wiśniewską. Najwyższe odznaczenie “Zasłużony dla Kultury Polskiej” decyzją ministra kultury, na wniosek senatora Ziemniaka, otrzymał długoletni chórzysta Marian Dworzyński.

Po zakończeniu części jubileuszowej, podczas której podziękowania i gratulacje w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Czempiń wręczył Burmistrz Konrad Malicki, gości zaproszono na okolicznościowy tort. Nastąpiło też otwarcie wystawy poświęconej chóralnemu śpiewaniu w Czempiniu. Oglądać na niej można było mnóstwo zdjęć z wydarzeń, w których chóry brały udział, zapoznać się z kronikami, historią śpiewu w Czempiniu, zobaczyć sztandar, czy puchary i nagrody.

Z okazji tego zacnego jubileuszu, na ręce członków Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego HARFA składamy serdeczne gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania za niezwykły artystyczny dorobek
oraz zapisanie pięknych kart w historii czempińskiego śpiewu, trwającej od 1884 roku, kiedy to ks. Franciszek Nowak założył Koło Śpiewackie zrzeszając młodzież żeńską i męską.
Zachowujemy we wdzięcznej pamięci wiele pokoleń mieszkańców naszej gminy, którzy przez minione 140 lat śpiewali w czempińskim chórze, budując jego markę i tworząc dorobek.

„HARFA” wspaniale podtrzymuje czempińską tradycję śpiewaczą.
Wszystkim członkom Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego życzymy zdrowia i energii, która pozwoli w przyszłości świętować kolejne, równie wspaniałe jubileusze.

 

Poniżej krótki rys historii CTŚ Harfa:

Koło Śpiewackie Polskie w Czempiniu zrzeszające młodzież założono w 1884 roku za sprawą ks. Franciszka Nowaka, który był też założycielem Towarzystwa Przemysłowego w Czempiniu. W 1909 roku proboszcz czempiński ks. infułat Karol Kiełczewski zarejestrował chór w Polskim Związku Kół Śpiewaczych, pod nazwą Towarzystwo Śpiewu. Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze “Harfa” jest właśnie kontynuatorem tych chórów i tradycji. “Harfa” posiada w swoich zbiorach wiele cennych, historycznych przedmiotów i archiwów. Między innymi stare pieczęcie i odznaki, dwa sztandary, Ustawy Towarzystwa Śpiewu z 1910 roku, 6 imponujących tomów kronik, 8 wydawnictw książkowych, liczne nagrania, dokumentacje prawne, stroje organizacyjne, liczne puchary, nagrody i wyróżnienia, w tym złoty medal Jana Pawła II i najstarsze odznaczenie Związku Kół Śpiewaczych Polskich z 1900 roku.

 

Fotogaleria z wydarzenia: https://www.facebook.com/harfa