Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

19 września 2022

Otwarcie wystawy „Czar PRL-u” w czempińskiej Tlenowni

Otwarcie wystawy „Czar PRL-u” w czempińskiej Tlenowni

Działo się w piątek 16 września w Tlenowni w Czempiniu. Było nostalgicznie, śmiesznie i happeningowo. Nowa wystawa w Izbie Muzealnej pod hasłem przewodnim „Czar PRL-u” była okazją do wspomnień i uśmiechów.

Wystawa miała być swoistym wehikułem czasu i tak też się stało. Podczas jej otwarcia można było poczuć klimat szczęśliwie minionej epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Były zatem ubrania nawiązujące stylem i charakterem do tamtej rzeczywistości. Nie zabrakło przemówień wygłoszonych do Towarzyszek i Towarzyszy.

W dobrą zabawę włączyli się również Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki. Zgodnie z konwencją wystawy burmistrz tego wieczoru zmienił się w Naczelnika Gminy.

Konrad Malicki wygłosił okolicznościową mowę, w dowcipny sposób nawiązującą do kanonów PRL-owskiej „nowomowy”. Nie zabrakło nawiązania do stylu przemówień pierwszych sekretarzy PZPR Edwarda Gierka i Władysława Gomułki. Zaproszeni na wystawę goście mogli zatem wysłuchać apelu o jedność w walce ze wspólnym wrogiem i dowiedzieć się, jak ważna jest działalność przodowników pracy na froncie socjalistycznej kultury dla dobra szerokich mas ludu pracującego. POMOŻECIE? Pytał uczestników piątkowego wydarzenia Naczelnik Gminy - parafrazując słynne pytanie Edwarda Gierka. Przemówienie Konrada Malickiego wywoływało salwy śmiechu co oczywiście było zakładane. Chodziło przecież o to, aby pokazać absurdy PRL-owskiej rzeczywistości.

Zebranych na wystawie powitał Eryk Nowicki, który odpowiadał za jej formułę i zgromadzone w Izbie Muzealnej, będące świadectwem tamtych czasów rekwizyty.

Uroczystego otwarcia wystawy i przecięcia wstęgo dokonali: Konrad Malicki oraz szef rady miejskiej Czempinia Maciej Głochowiak, który tego wieczoru występował zgodnie z PRL-owską nomenklaturą jako Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej.

Sama wystawa dla wielu jej uczestników była okazją do wspomnień i nostalgicznego powrotu do tamtych lat. Znalazły się na niej eksponaty dotyczące codziennego życia w czasach Polski socjalistycznej. Nie zabrakło kultowych przedmiotów użytkowych i cudów PRL-owskiej techniki z czarno-białymi telewizorami i adapterem na czele. Można było podziwiać również ikony socjalistycznej motoryzacji: malucha, poloneza, dużego fiata i nyskę, a także obejrzeć wyposażenie biur i domów oraz oryginalne produkty spożywcze z tamtych lat.

 - PRL na szczęcie jest już tylko historią. Jednak PRL to przecież także dekady historii Czempinia i Ziemi Czempińskiej.  Historii ludzi, miejsc, różnych instytucji.  Historii przedmiotów użytkowych dnia codziennego. Dziś Polska Rzeczpospolita Ludowa, młodym pokoleniom znana jest z filmów, książek, opowiadań dziadków czy rodziców. Dzięki takiej wystawie, zrealizowanej oczywiście z przymrużeniem oka, pokazujemy tamtą rzeczywistość, tym bardziej doceniając Polskę prawdziwie niepodległą i wolną, która narodziła się po 1989 roku - mówi Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.