Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

01 czerwca 2024

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Czempiniu

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Czempiniu

W dniu 29 maja 2024 roku w Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Czempiniu, którą swoją obecnością uświetnili Senator RP Wojciech Ziemniak, Włodarze Powiatu Kościańskiego oraz gmin tworzących Powiat, jak również zaprzyjaźnionych z gminą Czempiń samorządów; przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych, Radni Powiatu Kościańskiego, Radni Rady Miejskiej w Czempiniu.   

Sesja zainaugurowała obchody Dni Czempinia, święta naszej gminy. Ważnym punktem sesji było wręczenie medali honorowych Gminy Czempiń, które uchwałami Rady Miejskiej w Czempiniu zostały nadane Panu Andrzejowi Hirowskiemu, Panu Piotrowi Nowakowskiemu i Panu Janowi Prabuckiemu.

               Pan Andrzej Hirowski jest mieszkańcem Czempinia od urodzenia. Poza pracą zawodową                                        w rolnictwie, którą prowadzi także na terenie gminy Czempiń, jest osobą zaangażowaną również   w życie społeczne gminy Czempiń. Był Radnym Rady Miejskiej w Czempiniu podczas dwóch kadencji: w latach 1994-1998 oraz w latach 2002-2006. W kadencji 2002-2006 – członek Komisji Rolnictwa, Działalności Gospodarczej, Prawa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska oraz Budownictwa i Spraw Komunalnych. Pan Andrzej Hirowski jest osobą zaangażowaną w życie rolnictwa na terenie gminy Czempiń. Był członkiem Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Śremie                           w latach 1990 – 2022, w tym w latach 2012 do 2022 - Przewodniczącym Rady Nadzorczej, od 2010 roku jest członkiem komisji klęskowej przy Burmistrzu Gminy Czempiń, od 2011 roku członkiem Powiatowej Izby Rolniczej w Kościanie od 2011, od 2019 jako Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Kościanie. Od 2023 działa w Komisji Budżetowej  Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. Odznaczony przez Ministra Rolnictwa medalem „Zasłużony dla rolnictwa".

Ponadto, Pan Andrzej Hirowski szczególną troską otacza również sprawy funkcjonowania czempińskiej parafii, w której od 1991 roku jest członkiem Rady Ekonomicznej.

               Pan Piotr Nowakowski jest wieloletnim mieszkańcem Czempinia, emerytowanym pracownikiem Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu i zasłużonym trenerem sekcji piłki ręcznej w Czempińskim Klubie Sportowym HELIOS Czempiń. Pan Piotr Nowakowski pracę w czempińskiej szkole podstawowej rozpoczął 1 września 1970 roku jako nauczyciel wychowania fizycznego i pracował w niej nieprzerwanie do 1996 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Wychowawca wielu pokoleń czempińskiej młodzieży; instruktor sportu podczas szkolnych obozów szkoleniowo – wypoczynkowych, Sekretarz Szkolnego Związku Sportowego, wychowawca                        i koordynator małych form wypoczynku dzieci szkolnych, wychowawca podczas obozów szkolnych. Wielokrotnie odznaczany za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków nauczycielskich nagrodami Ministra Oświaty i Wychowania, Ministra Edukacji Narodowej, Inspektora Oświaty                           i Wychowania oraz Dyrektora Szkoły. Autor karty sprawności fizycznej młodzieży dla województwa poznańskiego, zestawu ćwiczeń do podstawowego szkolenia piłki ręcznej, organizator systematycznej nauki pływania dla dzieci z wadami postawy; inicjator i organizator prac w zakresie zaplecza sportowego Szkoły podstawowej w Czempiniu w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ze szkolnymi zespołami piłki ręcznej odnosił sukcesy w kraju i poza jego granicami – w latach 1987/88 – dwukrotne mistrzostwo województwa poznańskiego i zdobycie Pucharu Kuratora z klasami VII; zdobycie dwóch srebrnych medali w Lidze Szkół piłki ręcznej klas VIII, jego podopieczni byli członkami reprezentacji makroregionu, zawodnikami klubów I – ligowych, jak również kadry olimpijskiej. 

Pan Piotr Nowakowski jest również zasłużonym trenerem piłki ręcznej w klubie sportowym Helios Czempiń, wcześniej „ORKAN – HELIOS” jako trener II klasy piłki ręcznej. W klubie od 1970 roku trenował juniorów i seniorów. Do największych sukcesów trenerskich należy awans do półfinału Pucharu Polski Juniorów w piłce ręcznej w latach osiemdziesiątych. Pan Piotr Nowakowski do dnia dzisiejszego jest propagatorem sportu, a w szczególności piłki ręcznej, której drużynę trenuje w Czempińskim Klubie Sportowym HELIOS jako sekcję piłki ręcznej, z którą również odnosi sukcesy. Sekcja liczy 24 zawodników w wieku pomiędzy 36 a 67 lat, bierze udział w turniejach Masters oraz w sparingach z innymi zespołami Masters; organizuje również turnieje dla takich rozgrywek na terenie gminy Czempiń. Pan Piotr Nowakowski jest osobą zasłużoną dla czempińskiego sportu, jej wieloletnim propagatorem i entuzjastą, dzięki którego pasji i zaangażowaniu wiele pokoleń czempiniaków miało zaszczepioną miłość do sportu, do samodoskonalenia się i do spełniania na tym polu.

               Pan Jan Prabucki jest wieloletnim mieszkańcem Czempinia; emerytowanym pracownikiem Szkoły Podstawowej w Czempiniu, w której na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego pracował nieprzerwanie w latach 1982-2018.; trener i wychowawca wielu pokoleń sportowców                             w Klubach Helios Czempiń i AS Czempiń. Podczas swojej wieloletniej i bogatej kariery zawodowej może się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie sportu i działalności społecznej. Odpowiednie wykształcenie oraz ciężka praca na lekcjach, treningach i zajęciach pozalekcyjnych przyczyniły się do zdobycia wielu sukcesów sportowych, a do najważniejszych z nich można zaliczyć zdobycie z reprezentacją szkoły Mistrzostw Wielkopolski w rozgrywkach piłki nożnej chłopców szkół podstawowych, a następnie 6 miejsca w Polsce podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej                    w Kraśniku w 2004 roku. W 2005 roku podopieczny trenera Prabuckiego zdobył Mistrzostwo Polski   w rzucie piłeczką palantową w ramach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży szkolnej. W 2011 roku drużyna prowadzona przez Pana Jana zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej „Syngenta Cup”. Pan Jan Prabucki jest twórcą autorskiego programu wychowania fizycznego, który od 2001 roku przez kilkanaście lat był realizowany przez wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Czempiniu. W 2003 roku Pan Jan Prabucki był inicjatorem                          i współzałożycielem, a następnie przez kilkanaście lat członkiem zarządu i trenerem Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Czempiń. Przez wiele lat organizował dla uczniów szkoły i zawodników klubu obozy sportowo – rekreacyjne. Jako Gminny Organizator Sportu zainicjował system zawodów gminnych, miedzy innymi w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, czwórbój i czwórbój lekkoatletyczny, w 2001 roku był inicjatorem szkolnych, gminnych i powiatowych zawodów sportowych w grach i zabawach klas I – III, które odbywają się corocznie do dziś na terenie całego powiatu. Pan Jan Prabucki był wielokrotnie odznaczany za wzorowe i sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Jest osobą zasłużoną dla czempińskiego sportu oraz wielu pokoleń czempiniaków, którym zaszczepił miłość do sportu.   

Podczas sesji okolicznościowe wystąpienie wygłosił Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, który wskazał na efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej w 20. rocznicę akcesji.

Zebrani wysłuchali również wykładu pod tytułem „NATO jako aktor bezpieczeństwa międzynarodowego – wymiar polski, europejski i globalny”, który wygłosił dr Rafał Wiśniewski                             z Zakładu Studiów Strategicznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Istotnym punktem sesji było wręczenie nagród dla sportowców z terenu gminy Czempiń. Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane przez Burmistrza Gminy Czempiń na podstawie złożonych wniosków, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Czempiniu, po wydaniu stosownej opinii przez Komisję Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Czempiniu.

Sportowcami, którzy zostali nagrodzeni w 2024 roku są:  

1.      Mirosław Hertmanowski - mieszkaniec Piechanina, który osiąga znaczące wyniki                                       w dyscyplinie, jaką jest siłowanie na rękę – armwrestling.

Najważniejsze osiągnięcia w 2023 roku to:

1)           II miejsce na prawą rękę w kat. Masters +105kg oraz II miejsce na lewą rękę w kat. Senior +105 kg  podczas Międzynarodowego Pucharu Polski IFA w Armwrestlingu w Rymanowie;

2)           dwa pierwsze miejsca w kategorii Masters podczas turnieju w Jabłonce.

2.      Kamil Kostyk, który jest mieszkańcem Czempinia, tenisistą stołowym, obecnie jest zawodnikiem AZS AWFIS BALTA GDAŃSK. W 2023 roku osiągnął następujące sukcesy:

1)           I miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów Czempiń;

2)           I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów Czempiń;

3)           III miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Seniorów w Lubaszu;

4)           III miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Seniorów w grze podwójnej;

5)           III miejsce III Grand Prix Wielkopolski Seniorów w Krzyżu Wielkopolskim;

6)           I miejsce w I Grand Prix Województwa Pomorskiego Juniorów w Gdańsku;

7)           V miejsce Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Seniorów w grze indywidualnej                     w Gdańsku oraz V miejsce w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego Seniorów                     w grze deblowej w Gdańsku.

3.      Klaudia Kostyk – jest mieszkanką Czempinia; trenuje w Czempińskim Klubie Sportowym Helios Czempiń w sekcji tenisa stołowego. Do najważniejszych jej osiągnięć w 2023roku należą:

1)     II miejsce Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieżówek w Luboniu;

2)     I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski Poznań;

3)     IV miejsce w Mistrzostwach Polski LZS Brzeg Dolny;

4)     V miejsce w 16 Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w Lublinie;

5)     VI miejsce w I Grand Prix Wielkopolski Seniorek w Czempiniu;

6)     II miejsce w 24 Finale Województwa Wielkopolskiego Drużynowych Mistrzostw Młodzieży Szkolnej;

Klaudia Kostyk jest również trenerką dzieci w Czempińskim Klubie Sportowym HELIOS Czempiń.

4.      Paweł Łączny – mieszkaniec Czempinia, biegacz, który w 2023 roku osiągnął następujące sukcesy:

1)     II miejsce w kategorii M/40, open w 18 Maratonie w Łodzi;

2)     II miejsce w Biegu o podkowę Racotu;

3)     II miejsce w kategorii M/40, open w 5 Półmaratonie w Biegu Lwa w Tarnowie Podgórnym;

4)     I miejsce open w Biegu Nadziei w Środzie Wielkopolskiej;

5)     I miejsce open w Biegu im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi;

6)     II miejsce w kategorii M/40, open 20 w Mistrzostwach Polski w Maratonie Poznań.

Pan Paweł Łączny reprezentuje Gminę Czempiń podczas zawodów sportowych – biegi i duatlon, Triathlon w Sierakowie, bieg na 19 km w Gdyni i wiele innych.

5.      Helena Heigelmann – trenująca tenis stołowy w Czempińskim Klubie Sportowym Helios Czempiń. W 2023 roku reprezentowała gminę w wielu zawodach i turniejach, a do najważniejszych jej osiągnięć należą:

1)       II miejsce w Wielkopolskim Turniej Asów TOP-8 w Poznaniu;

2)       II miejsce w II Grand Prix Wielkopolski Żaczek w Poznaniu;

3)       I miejsce w Turnieju w Krzywiniu w kategorii Żaczek;

4)       II miejsce w Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego „Szukamy talentów” w Objezierzu;

5)       I miejsce w Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego w Granówku;

6)       III miejsce w Turnieju z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez Czempiński Klub Sportowy Helios Czempiń;

7)       II miejsce w kategorii Rakieta oraz  III miejsce w kategorii dziewcząt do lat 14 w Letnim Turnieju Tenisa Stołowego Nad Jeziorem Średzkim.

6.      Julian Heigelmann – zawodnik Czempińskiego Klubu Sportowego HELIOS Czempiń – tenisista stołowy, który w 2023 roku osiągnął, między innymi, następujące sukcesy sportowe:

1)     II miejsce w Wielkopolskim Turniej Asów TOP-8 w Poznaniu;

2)     II miejsce w Szkolnych Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym;

3)     II miejsce w  Szkolnych Drużynowych Mistrzostwach Rejonu w Tenisie Stołowym;

4)     II miejsce w kategorii Żak podczas turnieju w Krzywiniu;

5)     I miejsce w Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego „Szukamy talentów” w Objezierzu;

6)     I miejsce w Mikołajkowym Turniej Tenisa Stołowego w Kleszczewie; 

7)     I miejsce w Turnieju Tenisa Stołowego w Środzie Wielkopolskiej;

8)     I miejsce w Turnieju z okazji Dnia Dziecka organizowanym przez Czempiński Klub Sportowy Helios Czempiń

Nagrodę Gminy Czempiń odebrały również: Maja Włodarczak, Aleksandra Korbik, Zofia Tanaś i Oliwia Gadomska, które sukcesy sportowe w 2023 roku odnosiły wspólnie startując w sztafetach biegowych. Do najważniejszych z nich należą:

1)     I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego w Festiwalu Sztafet w Sztafecie Szwedzkiej podczas Wielkopolskich Igrzysk Dzieci;

2)     I miejsce w Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego w Festiwalu Sztafet w Sztafecie Szwedzkiej podczas Wielkopolskich Igrzysk Dzieci;

3)     I miejsce w Finale Mistrzostw Wielkopolski w Festiwalu Sztafet w Sztafecie Szwedzkiej podczas Wielkopolskich Igrzysk Dzieci.

Maja Włodarczak indywidualnie zajęła również 11 miejsce w Finale Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych w skoku w dal; zaś Oliwia Gadomska - 12 miejsce  w Finale Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych w biegu na 600 m.

               Nagrodzonymi sportowcami byli również piłkarze nożni reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy „AS’ Czempiń, którzy z powodzeniem reprezentowali Gminę i Klub podczas wielu turniejów i rozgrywek. Drużyna, w składzie: Wojciech Lange, Michał Staszewski, Kacper Wojciechowski, Marcel Wojciechowski, Patryk Grys, Bruno Staniszczak, Leon Popowicz, Adam Kinecki, Alan Sobkowiak, Antoni Mroczek, Kacper Kubacha, Bartosz Sarbinowski, w różnych konfiguracjach osobowych odnosiła następujące sukcesy:

1)     II miejsce w II ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej pn. „Wakacje z Piłką – Szukamy Piłkarskich Janków: Mistrzostwa Polski LZS U-19 Cetniewo;

2)     I miejsce w Finale Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku w kategorii U-10 Racot;

3)     I miejsce w Finale Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku w kategorii U-10 Stare Oborzyska;

4)     XII miejsce w Finale Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku w kategorii U-10 w Warszawie.

               Nagrodzony również został Maciej Marciniak – trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Czempiń, który był autorem wielu sukcesów przedstawionej powyżej drużyny, w tym również najważniejszych jej osiągnięć  - I miejsca w Finale Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku w Racocie oraz finału Wojewódzkiego w Starych Oborzyskach i wreszcie 12 miejsca                       w Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Podopieczni trenera Macieja Marciniaka zajęli również II miejsce w II ogólnopolskim Turniej Piłki Nożnej pn. „Wakacje z Piłką – Szukamy Piłkarskich Janków: podczas Mistrzostw Polski w Cetniewie, biorą również udział w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej na poziomie wojewódzkim - najwyższy szczebel dla danej kategorii wiekowej.

Nagrodę otrzymała także Matylda Burzyńska – specjalizująca się w jeździe konnej, która                      w 2023 roku osiągała następujące wyniki:

1)       I miejsce w Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży w Jaszkowie;

2)       I miejsce w Zawodach Ujeżdżeniowych w Łopuchowie;

3)       Zdobycie kwalifikacji do Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody w  Białym Lesie;

4)       I miejsce w konkursie Na Styl w Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody w Solcu Kujawskim;

5)       I miejsce w Zawodach Ujeżdżeniowych w Krosinku i II miejsce w kategorii Młodzik;

6)       14 miejsce w Mistrzostwach Polski w Jakubowicach;

7)       III miejsce w Pucharze Wielkopolski w Ujeżdżeniu w Racocie;

Matylda Burzyńska uzyskała także powołanie do Kadry Wielkopolskiej w skokach przez przeszkody                   i w ujeżdżeniu.

               Laureatką tegorocznej nagrody jest również Zuzanna Sołtysiak – specjalizująca się                                  w zawodach konnych – w tym w skokach przez przeszkody, w których odnosi liczne sukcesy sportowe, a wśród nich w 2023 roku:

1)     I miejsce Na Styl w Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży w Jaszkowie;

2)     II miejsce w skokach przez przeszkody w Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży                   w Jaszkowie;

3)     II i III miejsce w Zawodach Ujeżdżeniowych w Łopuchowie;

4)     II miejsce w skokach przez przeszkody z trafieniem w normę czasu w Jaszkowie;

5)     II miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w Skokach przez Przeszkody w kategorii Kuce Maxi Racot;

6)     III miejsce w Finale Wielkopolskiej Ligi Kuców w Skokach przez Przeszkody Zawody Ogólnopolskie Dzieci i Młodzieży w Jaszkowie;

7)     V miejsce w Talencie Roku Cavaliada Poznań.

               Nagrodę Gminy Czempiń odebrała również Natalia Włodarczak – Kubiak – trener                                     i szkoleniowiec jazdy konnej, której wychowankowie osiągnęli w 2023 rok sukcesy sportowe:

1)       II miejsce podczas Mistrzostw Wielkopolski  w Racocie w skokach przez Przeszkody Zuzanny Sołtysiak;

2)       II miejsce w Lidze Kucy w Poznaniu Zuzanny Sołtysiak;

3)       V miejsce w Talencie Roku Cavaliada w Poznaniu Zuzanny Sołtysiak;

4)       III miejsce w Pucharze Wielkopolski w ujeżdżeniu w Racocie Matyldy Burzyńskiej;

5)       V miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w skokach przez Przeszkody w Racocie Matyldy Burzyńskiej;.

Zawodniczki trenowane pod okiem Pani Natalii startują równie w Mistrzostwach Polski                                        w Jakubowicach i są powoływane do Wojewódzkiej Kadry Jeździeckiej.

Podczas sesji miały miejsce krótkie koncerty Chóru HARFA pod dyrekcją Anny Rymaniak oraz Chóru POLIHYMNIA pod dyrekcją Jolanty Sobolewskiej – Jakubiak.