06 maja 2024
109. rocznica urodzin Harcmistrza Floriana Marciniaka i Międzynarodowy Dzień Strażaka
4 maja 2024 roku w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Czempiniu została odprawiona uroczysta msza św. w intencji strażaków. Dzień ten jest świadectwem uhonorowania pracy na rzecz niezwykle cennych wartości, jakimi są zdrowie i życie.
Wszystkim druhom z Gminy Czempiń składamy najserdeczniejsze podziękowania za codzienną służbę oraz poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Niech ta trudna praca będzie źródłem satysfakcji oraz powodem do dumy.
W Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada rocznica urodzin Harcmistrza Floriana Marciniaka, jednego z założycieli i pierwszego komendanta Szarych Szeregów. W związku z tą datą, Burmistrz Gminy Czempiń, Konrad Malicki, w towarzystwie Radnego Rady Miejskiej w Czempiniu, Macieja Głochowiaka, złożyli hołd Bohaterowi, odwiedzając miejsca jego pamięci.
Harcmistrz Florian Marciniak urodził się 4 maja 1915 roku w Gorzycach, gdzie również złożono kwiaty. Od młodych lat był związany z harcerstwem, pełniąc funkcję zaangażowanego instruktora. Po zakończeniu edukacji średniej w 1934 roku, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim, a następnie pracował w Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Wraz z wybuchem wojny zaangażował się w działalność poznańskiego Pogotowia Harcerzy, organizując akcje przeciwpożarowe i zabezpieczając urzędy państwowe. 8 września 1939 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zorganizował Pogotowie Harcerzy i objął funkcję jego komendanta. 27 września tego samego roku został naczelnikiem Szarych Szeregów, pełniąc tę funkcję aż do momentu aresztowania. Jego wkład w program wychowawczy i działania tajnej organizacji był nieoceniony. W marcu 1943 roku uczestniczył w przygotowaniach do spektakularnej „Akcji pod Arsenałem”, mającej na celu odbicie Janka Bytnara „Rudego” z rąk Gestapo. 6 maja tego samego roku został aresztowany po wpadce Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy, jednak podczas przesłuchań nie zdradził swoich towarzyszy.
Niestety, harcerzom nie udało się odbić Marciniaka. Został on deportowany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie najprawdopodobniej 20 lutego 1944 roku zginął. Jego ciało nigdy nie zostało odnalezione, w chwili śmierci miał zaledwie 29 lat.
Pośmiertnie, za swoją działalność na rzecz niepodległości Polski, został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jego życie i działalność pozostają ważnym elementem lokalnej i narodowej pamięci, co podkreślają liczne miejsca pamięci, m.in. na placu Zielony Rynek w Czempiniu i w Gorzycach, gdzie mieszkańcy Gminy Czempiń co roku oddają mu hołd.
Czytaj również:
- „Włącz EKOmyślenie” - projekt realizowany przez Szkołę Podstawową w Głuchowie
- II edycja Powiatowego Turnieju Interdyscyplinarnego „Eureka”
- Upamiętnili ofiary
- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- Debata samorządowa - Sztuczna inteligencja i środowisko
- Forum Przedsiębiorczości Gminy Czempiń
- Kamil finalistą Olimpiady Historycznej
- 80. rocznica śmierci Floriana Marciniaka
- Gratulujemy laureatom i dziękujemy uczestnikom konkursu ekologicznego "Green lives matter”
- O samorządzie w urzędzie