Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

10 kwietnia 2025

Komunikat Instytutu Skrzynki

Komunikat Instytutu Skrzynki z dnia 09.04.2025 r.

 

Powstała rozbudowana broszura o Leonie Wyczółkowskim i jego związku z Wielkopolską

 

W środę, 9 kwietnia 2025 r. w poznańskiej Akademii Lubrańskiego odbyła się prezentacja broszury pt. ŁOWY NA ŚWIATŁO I CIENIE. LEON WYCZÓŁKOWSKI W WOJEWÓDZTWIE POZNAŃSKIM (1922–1936).  Genezą sięga ona do I. Międzynarodowego Pleneru Sztuki „Za oknami Skrzynek” Pamięci Leona Wyczółkowskiego. 150 lat impresjonizmu, który odbył się w 2024 roku w Dworze Skrzynki. Plener nawiązywał do początkowej, impresjonistycznej działalności artysty. Wydawnictwo nawiązuje natomiast do ostatniego okresu życia i twórczości malarza –  poprzez projekt Instytut Skrzynki stawia sobie za cel nowe spojrzenie na życie i twórczość Profesora Leona Wyczółkowskiego z perspektywy Wielkopolan. Twórczość Profesora w województwie poznańskim w latach 1922–1936 skłania ciągle do wielu refleksji, nie tylko nad pięknie wykonanymi dziełami malarskimi i graficznymi, ale przede wszystkim, jak mawiał Profesor, nad zawartymi w nich treściami. Koordynatorem projektu jest Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, zaś współautorami wydawnictwa są: Małgorzata Duks (z domu Saganowska), Józef Duks oraz dr Karolina Echaust, kierownik Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w tymże Instytucie.

Spotkanie uczestników pleneru zainspirowało do wywołania ducha minionych czasów, aby z tej perspektywy przyjrzeć się ponownie twórczości Leona Wyczółkowskiego z okresu „gościeradzko-poznańskiego”, głównie pod kątem zawartej w niej idei. W wydawnictwie Łowy na światło i cienie. Leon Wyczółkowski w województwie poznańskim (1922-1936) powołano się na wiele opinii osób z „kręgu Wyczółkowskiego”, tj. jego przyjaciół i ludzi mających bezpośredni kontakt z tym wybitnym artystą. Wielu z nich bowiem dostrzegało, że szacunek Wyczółkowskiego w jego zachowaniu oraz dziełach malarskich i graficznych do przyrody, a zwłaszcza drzew i kwiatów był wyjątkowy w historii malarstwa europejskiego. Żaden bowiem ze znanych artystów malarzy w Europie nie traktował drzew jak żywych istot - nie nadawał im imion i nie malował ich dusz.

Jednym z celów projektu było zaangażowanie dzieci w działania artystyczne. Przygotowując prace inspirowane twórczością Leona Wyczółkowskiego, młode pokolenie miało możliwość zetknąć się z pięknem dzieł mistrza i przedstawić ich własną interpretację. Pozwoliło im to od strony praktycznej, czyli techniki, stylu i konceptu, odkryć w sobie doskonałość i wyjątkową wrażliwość artystyczną - o moście pokoleniowym i kulturowym podczas spotkania w Akademii Lubrańskiego opowiadała dr Karolina Echaust.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac młodych artystów, którzy podczas wydarzenia otrzymali własne, przedpremierowe egzemplarze broszury z rąk Józefa Duksa, a także pamiątkowe dyplomy oraz upominki od Powiatu Poznańskiego i Instytutu Skrzynki Starosta Poznański Jan Grabkowski w swoim wystąpieniu zaznaczał, jak naturalną i zdrową potrzebą jest potrzeba obcowania z kulturą, w każdym wieku. Publikacja stanowi wstęp do nowego spojrzenia na ponadczasową ideę, którą w swoich dziełach malarskich i graficznych chciał przekazać młodym pokoleniom Profesor Leon Wyczółkowski. Zainteresowanie młodych kulturą dawnych lat pięknie podkreślił występ artystki Dominiki Dobrosielskiej.

Ks. dr Jerzy Stranz, gospodarz spotkania, zwrócił uwagę wystawę prac Wyczółkowskiego, eksponowanych w sali, w której odbywało się wydarzenie, zaś kustosz Muzeum Archidiecezjalnego przypomniał ważne fakty z życia Leona Wyczółkowskiego, także te dotyczące środowiska poznańskiego. Współautorka wydawnictwa, Małgorzata Duks opowiadała anegdoty związane ze spotkaniami z Wyczółkowskim w jej rodzinnym domu, będące ważnym elementem treści wydawnictwa. Prof. Marek Hendrykowski zwrócił uwagę, jak tajemnicza jest postać Leona Wyczółkowskiego – więcej wiemy o jego dziełach niż o nim samym. Zdradził też, że artysta będzie bohaterem pisanej przez niego powieści.

Już teraz Instytut Skrzynki zapowiada kolejny plener malarski „Za oknami Skrzynek. Dusze drzew” zaplanowany na przełom lipca i sierpnia 2025 r. – zdradziła Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki. Podobnie jak w roku ubiegłym w siedzibie Instytutu, Dworze Skrzynki (gm. Stęszew) na dwa tygodnie zamieszka 14. uznanych i utytułowanych artystów z całej Polski. Projekt zakończy finisaż z wystawą prac, które powstaną podczas pleneru – będzie to również okazja do opowieści artystów o tym, jak zainspirował ich dorobek Leona Wyczółkowskiego.

W roku 2026 przypada 90. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego. Instytut Skrzynki czyni starania, by właśnie rok ten został Rokiem Wyczółkowskiego.

 

Podziękowania składamy za pomoc i współpracę przy realizacji projektu:

·       Akademii Lubrańskiego

·       Stowarzyszeniu ARTECO im. prof. Leona Wyczółkowskiego

·       Firmie MATBET

·       Pracowni Copia Studio Poland

·       Fundacji Instytutu Skrzynki

 

Przygotował: Instytut Skrzynki

 

Fot. Instytut Skrzynki, Powiat Poznański