27 maja 2022
Nadanie imienia Heleny Gieburowskiej Szkole Podstawowej w Głuchowie

Dzień 20 maja 2022r. wpisał się w piękną historię głuchowskiej szkoły. Tego dnia odbyła się oficjalna uroczystość nadania szkole imienia oraz przekazania sztandaru. Uchwałą Rady Miejskiej Czempinia szkole nadano imię Heleny Gieburowskiej. W ten oto sposób zwieńczono wieloletnie starania społeczności szkolnej.
Pierwsze prace nad wyborem patrona dla głuchowskiej szkoły rozpoczęły się w 1988 r. Kandydatem na patrona był Dezydery Chłapowski. Ówczesny dyrektor pan Marek Pańczak sprawnie przeprowadził procedurę na etapie szkoły. Niestety zaproponowana kandydatura nie znalazła poparcia na dalszych etapach. Prace wstrzymano. Na przełomie lat 1988/1989 pan Pańczak spotkał się z wychowankami Heleny Gieburowskiej, którzy odwiedzili szkołę przy okazji udziału we mszy za zmarłą panią kierownik. Na długie lata temat wyboru patrona został zawieszony. W roku 2004 wznowiono prace nad wyborem patrona. Jedyna kandydatka – Helena Gieburowska – została zgłoszona przez pana Marka Pańczaka. Dyrektor szkoły – Bożena Stróżyk, z różnych względów nie zakończyła procedury wyboru patrona. W 2018 r. Rada Pedagogiczna z dyrektorem Mirosławą Kajoch, trzeci raz podjęła próbę wyłonienia patrona szkoły. Tym razem cała społeczność szkolna została zaproszona do udziału i zgłaszania kandydatur. Wśród zgłoszonych znaleźli się: Florian Marciniak, Marceli Żółtowski, Maria Skłodowska Curie, Jan Mela, siostra Rafała Włodarczyk, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Helena Gieburowska. Przez kilka tygodni uczniowie poznawali sylwetki zgłoszonych kandydatur. Pierwsze głosowanie odbyło się w 2019 roku. Jego celem było wyłonienie trzech postaci do dalszych praca. W wyniku głosowania całej społeczności szkolnej wytypowani zostali: Ochotnicza Straż Pożarna, Jan Mela i Helena Gieburowska. Na dalszym etapie skupiono się na szczegółowym poznawaniu poszczególnych kandydatur. Pandemia COVID -19 nie wstrzymała prac, ale je spowolniła. Ostateczne głosowanie, w którym wybrano patrona, odbyło się w październiku 2021 r. Demokratycznym wyborem całej społeczności szkolnej (rodziców, uczniów i nauczycieli) na patronkę wybrana została Helena Gieburowska. W uzasadnieniu wyboru czytamy, że: „Wartości, którymi kierowała się Helena Gieburowska były, są i będą aktualne. Jej oddanie pracy, miłość do ojczyzny i poświęcenie się wychowankom stanowią wzór do naśladowania. Za swoją działalność społeczną została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym. Nie poddała się i po okresie niewoli, kontynuowała swoją działalność. Dziś powiemy o niej wolontariusz – człowiek bezinteresownie niosą pomoc i dający siebie, swoje zdolności i czas innym. Pragniemy właśnie w tym duchu – patriotyzmu i pracy – kształtować kolejne pokolenia naszych uczniów.”
Piątkowa uroczystość nadania szkole imienia i przekazania sztandaru rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Głuchowie. Następnie społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi przeszła do budynku szkoły. Dyrektor Szkoły, Mirosława Kajoch, powitała zgromadzonych na tej wyjątkowej uroczystości. Wśród zaproszonych go znaleźli się: Wojciech Ziemniak – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Konrad Malicki – Burmistrz Gminy Czempiń, Tadeusz Waczyński Dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatura Leszno, Łukasz Stasiak – Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Czempinia, Łukasz Grygier – Radny Powiatu Kościańskiego, Krzysztof Golak – Przewodniczący Rady Rodziców, Dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Czempiń, dyrektorzy Banków, fundatorzy sztandaru oraz najbliższa rodzina patronki: Wojciech Gieburowski oraz Iwona i Maciej Schneider.
Dyrektor Szkoły Mirosława Kajoch odebrała z rąk Burmistrza Gminy Czempiń Konrada Malickiego akt nadania imienia Szkole Podstawowej w Głuchowie. Stosowaną uchwałę odczytał Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Czempinia Łukasz Stasiak. Mirosława Kajoch podkreśliła wyjątkowość wydarzenia i znaczenie miesiąca maja w życiu patronki: „Helena Gieburowska urodziła się 21 maja, 22 maja obchodziła swoje imieniny, 20 maja świętujemy nadanie jej imienia naszej szkole. Nie mogło być inaczej.”
Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową patrona szkoły. Tablica została zaprojektowana i wykonana ze środków, które szkoła wygrała w konkursie organizowanym przez BNP Paribas „Gdzie są Nasze Patronki?”. W tym dniu na ręce dyrektora przekazano również sztandar szkoły. Pamiątkowe gwoździe wbili fundatorzy:
1.Pan Konrad Malicki - Burmistrz Gminy Czempiń
2. Pan Krzysztof Golak - Przewodniczący Rady Rodziców
3. Pan Marcin Hamrol – właściciel Fermy Drobiu
4. Pan Łukasz Stasiak
5. Pan Piotr Szrejder – firma Maja Plus
6. Pani Katarzyna Kaczmarek – dyrektor Banku Spółdzielczego w Czempiniu
7. Pan Paweł Wykowski – prezes Wirexim Jarogniewice
8. Pan Jan Ratajczak – firma Zajazd u Jana
9. Państwo Lidia Wojciechowska i Aron Dudziak F.H.U. „ARSTEEL” Głuchowo
10. Paweł Kaczmarek – prezes Top Farm Wielkopolska
10.Przedstawicel Zarządu – Frost Second Jarogniewice
11. Pan Robert Hoffmann – prezes przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Czempiniu
12. Pani Hanna Siejek – restauracja Kogucik
Po przekazaniu sztandaru, nastąpiło ślubowanie uczniów oraz jego prezentacja: Sztandar ma kształt kwadratu. Awers ma kolor czerwony. Na tym tle w części centralnej umieszczony jest orzeł z głową zdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Wokół niego widnieje złoty napis BÓG, HONOR, OJCZYZNA NAUKA oraz rok ufundowania sztandaru – 2022.
Rewers jest w kolorze chabrowym. W centralnej części znajduje się okrągłe, jasne tło z czarnym zarysem popiersia patronki. Koło wykończone jest złotą lamówką. Nad wizerunkiem patronki widnieje napis SZKOŁA PODSTAWOWA, wokół wizerunku IM. HELENY GIEBUROWSKIEJ W GŁUCHOWIE. Na dole umieszczony został cytat pochodzący z listu naszej patronki do rodziny w Polsce „JA ŻYJĘ KOCHANĄ POLSKĄ” Sztandar ma wymiary 90 x 90 cm, obszyty jest złotą lamówką i wykończony złotymi frędzlami. Drzewiec o wysokości 2 m 20 cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem.
Tę część uroczystości zakończyło wręczenie nagród osobom, które wzięły udział w konkursach na projekt ściany patrona i sztandaru szkoły. Wśród wyróżnionych znaleźli się: nauczyciel pan Marek Pańczak, uczennica klasy II – Maja Piechowiak oraz uczennica klasy VII Julia Ratajszczak. Specjalne podziękowania skierowano dla pani Marty Zając, która wykonała szkic patronki w ołówku. Kolejną część obchodów stanowiła prezentacja sylwetki patronki, połączona ze scenkami rodzajowymi z jej życia. Pierwsza scena rozgrywała się w szkole. Podczas lekcji języka polskiego Helena Gieburowska pytała uczniów o znajomość „Katechizmu polskiego dziecka”. Nie wszyscy uczniowie byli przygotowani, dlatego nasza patronka postanowiła udać się do rodziców dwóch uczniów, aby wyjaśnić jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa edukacja. Oprócz przedstawienia, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, zebrani wysłuchali prezentacji p. Marka Pańczaka na temat życia i działalności Heleny Gieburowskiej. Część artystyczną przygotowali nauczyciele.
Ten wyjątkowy dzień jest już historią Szkoły Podstawowej im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie.
Karolina Sobol - Włodarczak i Mirosława Kajoch
Czytaj również:
- Zakochani w Surzyńskim
- Spotkania adaptacyjne
- I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czempiniu!
- Zebrania Mieszkańców Osiedli
- Trzej Muszkieterowie w Herkulesie
- Koncert Wielkanocny w Starym Gołębinie
- Dożynki Powiatowo - Gminne w Głuchowie
- XXXII Sesja Rady Miejskiej w Czempiniu
- IX Turniej Wsi Gminy Czempiń
- SZKOŁY PRZEJDĄ TERMOMODERNIZACJĘ!