13 kwietnia 2023
Nowa infrastruktura sportowa i edukacyjna w Głuchowie
W największym sołectwie w Gminie Czempiń w ostatnim czasie zrealizowano projekty służące poprawie warunków szatniowo – sanitarnych i dydaktycznych.
W marcu br. przy Szkole Podstawowej im. H. Gieburowskiej w Głuchowie zakończono budowę zielonej klasy. Jest to obiekt zlokalizowany na wolnym powietrzu dedykowany prowadzeniu zajęć edukacyjnych. Klasa ta, usytuowana poza budynkiem szkolnym, jest standardowym wyposażeniem w wielu szkołach europejskich i amerykańskich. Dzięki wyposażeniu w ławki, stoły drewniane i mobilną tablicę sucho-ścieralną, „zielona klasa” to idealne miejsce do prowadzenia zajęć, seminariów i spotkań. Rozwiązanie to umożliwia zmianę klasycznego podejścia do procesu lekcyjnego na rzecz doświadczenia przez dzieci i młodzież wpływu natury i działania na stan zdrowia, samopoczucie i ogólny rozwój intelektualny, fizyczny i percepcyjny. Sala jest zadaszona i wyposażona w ściany boczne wykonane z przezroczystej plandeki, z możliwością podwieszania, co daje możliwość prowadzenia zajęć w różnych warunkach pogodowych.
W ramach budowy „zielonej klasy”, oprócz samej wiaty zamontowano 2 lampy solarne LED, 4 stoły i 8 ław drewnianych oraz 4 tablice edukacyjne. Na tablicach w przystępny sposób przedstawione są treści dotyczące zapobiegania zmianom i adaptacji do zmian klimatu oraz efektywności energetycznej i ochronie powietrza, gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarce odpadami i ochronie powierzchni ziemi.
W pobliżu „zielonej klasy” założono dwie małe łąki kwietne. Poza tym, że nadają przestrzeni nieco sielski charakter, ich bioróżnorodność jest bardzo cenna dla środowiska. Na chwilę obecną teren został odpowiednio przygotowany i zasiano różne gatunki roślin, m.in. nasiona roślin wieloletnich np. bodziszka łąkowego, koniczyny białoróżowej, mięty polnej, żywokostu lekarskiego. Na efekty prac poczekamy jeszcze parę tygodni.
Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 96 tysięcy złotych.
Drugim zadaniem w Głuchowie zakończonym pod koniec 2022 r. jest przedsięwzięcie „Remont Szatni na stadionie w Głuchowie”. Zadanie to zostało częściowo dofinansowane kwotą ponad 58 tysięcy złotych, z programu „Szatnia na medal” będącego działaniem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, którego celem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku sportu kojarzonego ze zdrowiem oraz higieną i poprawą warunków ogólnodostępnych budynków szatniowo – sanitarnych przy obiektach sportowych. Całkowity koszt prac, które były także wykonywane poza ww. projektem to blisko 240 tysięcy złotych.
W ramach zrealizowanego zadania przeprowadzono generalny remont szatni, sanitariatów, pomieszczeń socjalnych, który swym zakresem obejmował roboty budowlane, elektryczne oraz wymianę instalacji sanitarnej. Remont obejmował między innymi: dwie szatnie, w tym dwie toalety oraz natryski, pokój sędziów. Roboty budowlane polegały na postawieniu nowych ścianek działowych oraz wykonaniu sufitu podwieszanego i jego izolacji. W ramach zadania wykonano wymianę drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz uzupełniono posadzki wraz z izolacją i położono płytki kamionkowe na podłodze, płytki zostały położone na ścianach w toaletach i pod prysznicami. W wyniku realizacji zadania przeprowadzono wymianę instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej poprzez wymianę rur, wykonanie przełączenia i odpływu kanalizacyjnego. Szatnie zostały wyposażone łącznie w 4 prysznice, 4 umywalki, 4 baterie umywalkowe, 2 ustępy pojedyncze. Pokój sędziów został wyposażony w zlewozmywak. Dla osób z niepełnosprawnościami wygospodarowano pomieszczenie na przystosowaną toaletę. W pomieszczeniach takich jak toalety i natryski zamontowano wentylatory ścienne. Przeprowadzono prace naprawcze w zakresie instalacji elektrycznych polegające na wymianie kabli i gniazd wtyczkowych, montażu opraw oświetleniowych wewnętrznych i zewnętrznych. Zakupiono i zamontowano grzejniki konwektorowe elektryczne.
W wyniku zrealizowanych inwestycji podniesiono standard gminnej infrastruktury sportowej oraz wzbogacono bazę dydaktyczną szkoły.
Życzymy, by powstałe obiekty dobrze służyły i wspomagały kształtowanie i wychowywanie młodego pokolenia w poszanowaniu środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem "myśleć globalnie-działać lokalnie", a także pomagały uzyskiwać medalowe wyniki sportowe!
Czytaj również:
- SPÓŁDZIELNIA ENERGETYCZNA - spotkania informacyjne
- Rozkład jazdy transportu publicznego na okres wakacji letnich
- Debata nad Raportem o stanie Gminy
- Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku
- Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Czempiniu
- Umowa na modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Czempiniu podpisana
- ChampionMan Duathlon Czempiń 2024
- Historia ruchu śpiewaczego na terenie Czempinia zapraszamy na wystawę do Izby Muzealnej
- Niezapomniana przygoda na COCCODRILLO ChampionKids Duathlon Czempiń 2024
- Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza Gminy Czempiń