Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

28 grudnia 2022

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czempiniu

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czempiniu

We wtorek, 27 grudnia 2022 roku, z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na czempińskim Rynku odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz gminy i delegacji różnych instytucji oraz organizacji społecznych.

Uroczystości rozpoczęły się od włączenia syren alarmowych o 16:40, w godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie zgromadzeni wysłuchali Hymnu Państwowego. Potem głos zabrał Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki. W okolicznościowym przemówieniu włodarz Gminy podkreślił ogromną determinację i hard ducha Powstańców Wielkopolskich. Mówił także o bohaterskich Powstańcach, synach Ziemi Czempińskiej, którzy 104 lata temu walczyli z bronią w ręku ze znienawidzonym niemieckim zaborcom. Burmistrz podkreślił także doskonałą i przemyślaną, organizacyjną stronę zrywu Wielkopolan.

Fragment przemówienia Burmistrza Gminy Czempiń Konrada Malickiego

„Kiedy 11 listopada 1918 roku Polska po 123. latach zaborów odzyskała niepodległość, nasze ziemie, ziemie wielkopolskie nie wróciły do macierzy - pozostawały nadal częścią Niemiec. W czasie, kiedy mieszkańcy innych polskich regionów mogli cieszyć się już z odrodzonej Ojczyzny, Wielkopolanie nadal musieli starać się wyrwać z rąk pruskiego zaborcy i walczyć o upragnioną niepodległość.

Jak ta zwycięska w końcu walka wyglądała wiemy chociażby z rodzinnych opowiadań. Wśród powstańców byli przecież nasi dziadkowie, pradziadkowie, ojcowie, krewni. W powstańczych mogiłach leżą synowie także Ziemi Czempińskiej. Walczyli wyzwalając nasze miasto oraz na innych, powstańczych frontach.

Dziś miałem okazję oddać im cześć i hołd na cmentarzach parafialnych w Czempiniu, Starym Gołębinie i w Głuchowie. Teraz tutaj przy tym pomniku oddajemy cześć Wszystkim Bohaterskim Wielkopolanom, którzy mieli odwagę działać, pracować organicznie, konspirować a wreszcie walczyć z bronią w ręku o to, aby te ziemie były wolne i stały się na powrót częścią odrodzonej Ojczyzny.

Powstanie Wielkopolskie było szczególne i jedyne w swoim rodzaju, bo rodziło się oddolnie. Za broń sięgnęli zwyczajni mieszkańcy wielkopolskich miast i miasteczek: rzemieślnicy, przedsiębiorcy, kupcy, robotnicy, uczniowie, inteligencja, ziemiaństwo i duchowieństwo - wszyscy zjednoczeni w jednym pragnieniu - życia w wolnej i odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej.

Powstanie przyniosło sukces, bo było wydarzeniem wyjątkowym i szczególnym. Pomyślano o wszystkim o wprowadzeniu polskiej administracji i o mądrej strategii wojskowej dostosowanej do aktualnej sytuacji frontowej i tej na arenie międzynarodowej.

Mądrość działaczy Naczelnej Rady Ludowej, umiejętności powstańczych dowódców: Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, a wreszcie ogromne poświęcenie Wielkopolanek i Wielkopolan sprawiły, że Powstanie zakończyło się sukcesem po podpisaniu rozejmu w Trewirze w lutym 1919 roku, a Wielkopolska mogła po latach niewoli wrócić do macierzy”.

Po przemówieniu burmistrza oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów na czempińskim Rynku. Po tej części uroczystości uczestnicy przy wtórze trąbki, minutą ciszy uczcili także pamięć Powstańców.

Na zakończenie uroczystości niebo nad czempińskim Rynkiem rozświetliły czerwone race. W ten sposób cześć i hołd Powstańcom Wielkopolskim oddali kibice Lecha Poznań z Fan Klubu w Czempiniu.

Czempińskie, oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zakończyły się Mszą Świętą za Ojczyznę oraz w intencji poległych Powstańców w Kościele Parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Czempiniu.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania obchodów 27 grudnia w Czempiniu.