Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

25 września 2023

Pieszo po historię

Pieszo po historię

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, zorganizowała rajd pieszy do miejsc pamięci znajdujących się na terenie gminy. Klasy szóste wraz z wychowawcami poszły do Gorzyc, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Floriana Marciniaka, jednego z twórców Szarych Szeregów, pochodzącego z tej miejscowości. Natomiast uczniowie klas 7 i 8 udali się do Jarogniewic, by upamiętnić pensjonariuszy Szpitala Psychiatrycznego w Kościanie, którzy zostali zamordowani w 1940 r. przez hitlerowców.

Rajd został poprzedzony konkursem historycznym, którego tematyka dotyczyła II wojny światowej oraz bohaterskich obrońców Westerplatte. Pierwsze miejsce zajął w nim Kamil Konik, drugie Marcel Szuman, natomiast trzecie Wojciech Michalak. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, który ufundował nagrody książkowe. Rajd rozpoczął się apelem, podczas którego głos zabrali dyrektor Szkoły Podstawowej w Czempiniu Arleta Adamczak oraz Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.

          -  Historia magistra vitae est- historia jest nauczycielką życia. Ta piękna rzymska sentencja, może być przesłaniem rozpoczynającego się już po raz kolejny, rajdu do miejsc pamięci znajdujących się na ziemi czempińskiej- powiedziała Arleta Adamczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. -Odwiedzając te dwa miejsca, czyli Gorzyce, gdzie urodził się harcmistrz Florian Marciniak oraz las w pobliżu Jarogniewic, w którym miejsce spoczynku znaleźli pensjonariusze szpitala psychiatrycznego w Kościanie, zamordowani przez hitlerowców pragnęłabym, abyście uświadomili sobie, że pamięć o takich wydarzeniach jest bardzo ważna również dla przyszłości. Zgodnie z zacytowaną wcześniej sentencją, wiedza o tym co już się wydarzyło i jakie mogą być tego skutki, może uchronić nas przed powtórzeniem takich tragedii.

Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki podkreślił, jak duże znaczenie w pracy dydaktycznej i wychowawczej ma pamięć o przodkach. Zauważył, że tego typu plenerowe lekcje historii wzbogacają w szczególny sposób wiedzę uczniów. Odwołał się także do czasów współczesnych i stwierdził, że obecnie sytuacja jest niestabilna i niespokojna za wschodnią granicą, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu.

 

 Gerwazy Konopczyński, Aleksandra Adamczak, Hanna Ambroży

 Fot.Eliza Konieczna- Stelmaszyk, Agnieszka Ławniczak