Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

23 marca 2021

„Polak Węgier dwa bratanki” - Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

„Polak Węgier dwa bratanki” - Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

12 marca 2007 roku parlament Węgier uznał  jednogłośnie 23 marca za Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Cztery dni później analogiczną uchwałę przyjął zgodnie polski sejm. Od tamtej pory święto to obchodzone jest zarówno w Polsce jaki na Węgrzech.

Podobna historia Polski i Węgier, wielka sympatia i wzajemnie udzielana sobie pomoc, w tym ofiara krwi wielu żołnierzy w pełni zasługują na to, aby mieć swoje święto.


„Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” głosi popularne polskie przysłowie, które ma swój odpowiednik również w języku węgierskim: „Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”. Pierwotnie brzmiało ono „Węgier, Polak dwa bratanki – i do konia, i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”, a jego historia sięga XVIII wieku.

Los dwóch narodów tu się zespolił,
Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej?
Na pewno wspólne wywalczą cele,
Ująwszy się za ręce.

Fragment napisanego w 1849 r. wiersza Sándora Petőfiego „Armia Siedmiogrodzka” (przekł. T. Fangrat) ukazuje historyczne braterstwo naszych narodów, które - chociaż mocno różnią się językowo - są bardzo bliskie sobie pod względem doświadczeń historycznych i walk o wolność ojczyzn, za które Polacy i Węgrzy wielokrotnie w przeszłości razem przelewali krew

W tym szczególnym dla nas dniu nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim naszym braciom spod flagi czerwono-biało-zielonej wszystkiego najlepszego, ciągłego rozwoju i nieustającej przyjaźni z Narodem Polskim.

 

 Blisko 13 lat przyjaźni polsko - węgierskiej Gminy Czempiń i Gminy Badacsonytomaj

W czerwcu 2008 roku, Gmina Czempiń, zawarła Umowę o współpracy partnerskiej z Gminą Badacsonytomaj na Węgrzech.

Umowa zakłada współdziałanie partnerskich Gmin w dziedzinach: oświaty i kultury, sportu i turystyki, administracji oraz gospodarki.

Pierwsze lata współpracy upłynęły pod znakiem wizyt roboczych włodarzy gmin i radnych, które zaowocowały w kolejnych latach faktyczną wymianą wielu grup społecznych z Gmin Partnerskich.

Do najważniejszych efektów współpracy zaliczyć należy realizację projektu pod nazwą: ”Współpraca między miastami zaprzyjaźnionymi Badacsonytomaj, Marcelowa i Czempiń” , który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu ”Europa dla obywateli”. Projekt umożliwił spotkanie aż 153. obywateli z trzech krajów. Projekt realizowano w czerwcu 2015 roku.W jego ramach zorganizowano szereg spotkań, dyskusji, warsztatów, koncertów i wycieczek, których celem była wzajemna prezentacja lokalnych i narodowych kultur trzech gmin i trzech krajów.

W czerwcu 2016 roku, w Gminie Czempiń, gościły oficjalne delegacje: Gminy Miasta Badacsonytomaj na Węgrzech, której przewodniczył burmistrz Krisztin N. László i Gminy Marcelová na Słowacji, pod przewodnictwem starosty (burmistrza) Ervina Varga.

Goście z Węgier i Słowacji byli beneficjentami Projektu pod nazwą: „Od kryzysu do wzrostu – działanie na rzecz gospodarczego i społecznego zaangażowania obywateli”.

Delegaci odwiedzili  wiele interesujących gospodarczo, kulturalnie i historycznie miejsc w Czempiniu, Kościanie, Racocie, Cichowie i Poznaniu,
odbyły się także międzynarodowe debaty gospodarcze, mecz piłkarski, a Ludowi artyści z Badacsonytomaj wystąpili na scenie podczas Dni Czempinia 2016 budząc sympatię czempińskiej publiczności.

W ramach współpracy odbywają się też regularne, obustronne oficjalne wyjazdy, w  których, oprócz przedstawicieli samorządów obu Gmin, uczestniczą przedstawiciele organizacji społecznych, osoby wyróżniające się w dziedzinach objętych współpracą partnerską, a także przedsiębiorcy. Celem tych wizyt jest nawiązanie szeroko pojętych kontaktów między społecznościami. Okazją do wyjazdów są najczęściej coroczne Dni Czempinia i Święto Winobrania w Badacsonytomaj.

Odbywają się także wyjazdy organizowane społecznie, kilkudniowe wycieczki do Badacsonytomaj.
Towarzyszy im zawsze bogaty program zwiedzania węgierskiej partnerskiej i oczywiście pięknej i malowniczej gminy i jej okolic.
W wyjazdach tych uczestniczą  Mieszkańcy Gminy Czempiń w różnym wieku.

Bardzo ważnym spektrum współpracy jest zapoczątkowana w 2017 roku współpraca partnerska w zakresie wymiany międzyszkolnej młodzieży.
W lipcu 2017 roku nad Balaton pojechała ponad czterdziestoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami, by poznawać tam kulturę i atrakcje turystyczne okolic Badacsonytomaj.

Uczniowie skorzystali z bogatego programu atrakcji, a czas spędzony nad Balatonem był okazją do integracji młodzieży polskiej i węgierskiej.

W maju 2018 roku Gmina Czempiń zorganizowała cykl obchodów międzynarodowych, związanych z jubileuszem 10 – lecia współpracy Gminy Czempiń i Gminy Badacsonytomaj na Węgrzech, w których uczestniczyła delegacja węgierska z Badacsonytomaj.

Latem 2018 roku grupa młodzieży odwiedziła Gminę Czempiń podczas wakacji letnich.

Sześciodniowy pobyt był doskonałą okazją do integracji młodzieży polskiej i węgierskiej, podczas wspólnych gier, zabaw i zawodów sportowych oraz spacerów po Czempiniu. Ponadto nasi goście odwiedzili Wielkopolski Park Narodowy, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku, Starówkę w Poznaniu, Ostrów Tumski, Zamek w Kórniku, Rogalin, Termy Maltańskie oraz ściankę wspinaczkową.

W lipcu 2019 roku  nauczyciele z Gminy Czempiń spędzili kilka dni nad Balatonem.


W roku 2020, w związku z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zostaliśmy zmuszeni odwołać zaplanowaną na sierpień 2020  wizytę delegacji nauczycieli z Badacsonytomaj w Czempiniu, a także wyjazdy oficjalnej delegacji.

Fot. Archiwum