Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

14 września 2018

Prezentacja czempińskiej sztuki i kultury na Węgrzech

Prezentacja czempińskiej sztuki i kultury na Węgrzech

W 2018 roku Gmina Czempiń obchodzi Jubileusz 10- lecia współpracy partnerskiej z zaprzyjaźnioną Gminą Badacsonytomaj na Węgrzech. W maju gościliśmy delegację węgierską w Czempiniu, natomiast  w dniach 7-10 września 2018 roku, w partnerskiej Gminie Miasta Badacsonytomaj na Węgrzech gościła oficjalna Delegacja Gminy Czempiń, zaproszona na „Święto plonów”.

W związku z uroczystościami jubileuszu w Muzeum Pamięci Józsefa Egryego w Badacsonytomaj zorganizowana została wystawa obrazów Pani Grażyny Dziedzic i Pana Mariusza Korbańskiego.

Pani Grażyna Dziedzic to znana czempińska malarka, która maluje w technice olejnej na płótnie. Lubuje się w malowaniu pejzaży, architektury, kwiatów, zwierząt, roślin i wszystkiego co ją otacza.

Na wystawie w Badacsonytomaj prezentowane są obrazy pt:”Zamek w Kórniku z kwitnącymi magnoliami”, „Pałac w Czempiniu” – ukazane jako piękne, okazałe i malownicze perły architektury, zabytki historii naszej okolicy, które łączy osoba znanej Białej Damy z Kórnika – Teofili z Działyńskich Szołdrskiej – Potulickiej, która będąc żoną Stefana Szołdrskiego mieszkała w pałacu w Czempiniu. W krypcie naszego kościoła spoczywa jej jedyny syn Feliiks – założyciel Nowego Tomyśla. Kolejne dzieła prezentowane na Węgrzech to: „Wiatrak Koźlak z Osiecznej”. To pod ich skrzydłami 11 stycznia 1919 roku  została stoczona zacięta bitwa z najeźdźcą pruskim, a wygrali ją okoliczni powstańcy. Zwiedzający mogą także podziwiać inne dzieła, takie jak „Oczko śródpolne”, „Barwy wczesnej jesieni” – nad stawem w Turwi, „Maki w złotym wazonie”, czy „Słoneczniki”.

 

Prezentowana na Węgrzech wystawa Mariusza Korbańskiego stanowi 7 prac, w których podejmowana jest problematyka człowieka i jego refleksja nad sensem życia i przemijania. Obrazy nie są prostą ilustracją osób i miejsc. Próbują raczej pokazać to co uniwersalne w człowieku, obszar świadomości zbiorowej, jak określił to Carl Gustaw Jung. Na obrazach pojawiają się symbole, archetypy odnoszące się do takich aspektów życia jak dom, miłość, ognisko domowe, dialog, przyjaźń.

-  Prace prezentowane na wystawie to wybór stylistycznie określany jako figuracja. Choć w moich malarskich poszukiwaniach na odległym biegunie pasjonuje mnie również rozmowa z abstrakcją i geometrią. " Trzymający koło ", i " Nieuchwytny sekret czasu " budują obraz o pozytywnym przesłaniu pomimo życiowych przeciwności losu. Czuję, że człowiek  jest kompletny i harmonijny ze swej natury. Należy tylko odkryć, to w sobie. Myślę, że życie jest takim właśnie darem, okazją na taką odkrywczą podróż. I takie też są te obrazy, gotowe na wyprawę w nieznane – Mariusz Korbański.

 

Wystawa przyciąga wielu mieszkańców Badacsonytomaj i okolic, otwarta dla zwiedzających pozostanie do końca września 2018 roku.

 

W wernisażu uczestniczyli między innymi Burmistrz Gminy Czempin Konrad Malicki i Burmistrz Gminy Miasta Badacsonytomaj Kirsztin N Laszlo.  W przemówieniach Włodarzy Gmin Partnerskich podkreślane były najważniejsze priorytety prowadzonej współpracy, czyli angażowanie coraz liczniejszych grup społecznych z obu gmin do aktywnej wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie oświaty i kultury, sportu i turystyki, administracji oraz gospodarki.

Podpisano także  Potwierdzenie umowy o współpracy partnerskiej- dokument stanowiący o kontynuacji partnerskiej współpracy między gminami Gmina Czempiń i Gminy Badacsonytomaj, uznający dotychczasową współpracę za udaną i pomyślną.

 

Delegacja uczestniczyła także w widowisku- paradzie ulicami Badacsonytomaj.

Barwnym uzupełnieniem wyjazdu były występy pary dudziarskiej – Marii Przybylskiej – skrzypce podwiązane i Łukasza Krzysztofa Kontka – dudy wielkopolskie, którzy zaprezentowali tradycyjną muzykę ludową z okolic Poznania: wiwaty, oberki, polki i tym podobne. 

Ich występy podczas otwarcia wystawy, na scenie oraz podczas parady wzbudziły duże zainteresowanie publiczności. Niektórzy mieli jeszcze żywo w pamięci występy Kapeli Dudziarskiej  w  gminie Badasconytomaj podczas Testvertelepulesi Talalkozo w 2015 roku.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa za udostepnienie strojów.