19 marca 2025
Sołeckie strategie odnowy wsi w Gminie Czempiń

W dniu 27 lutego 2025 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Czempiniu zostały przyjęte sołeckie strategie rozwoju wsi na terenie gminy Czempiń. Jest to zwieńczenie prac trwających w poszczególnych sołectwach od października 2024 roku.
Dokumenty te zostały przygotowywane zgodnie z wymogami Programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” realizowanego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego i dotyczą Sołectw: Głuchowo, Gorzyczki, Jarogniewice, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Słonin, Zadory.
Strategie umożliwiają sołectwom, między innymi, udział w konkursach skierowanych do Sołectw uczestniczących w Programie i pozyskania środków zewnętrznych przeznaczonych na rozwój infrastrukturalny i społeczny, a także na poprawę warunków życia i wzrost atrakcyjności sołectwa. Strategie są ważnymi dokumentami planistycznymi, określającym potencjał sołectwa, a także kierunki przyszłego rozwoju.
Dokumenty są opracowywane we współpracy z moderatorami Programu, którzy w pierwszej kolejności przeprowadzili wizje terenowe w sołectwach z wykorzystaniem karty diagnozy zaawansowania odnowy wsi, a następnie przeprowadzili dwudniowe warsztaty z udziałem przedstawicieli grup odnowy wsi. W ich trakcie dokonano analizy zasobów wsi, analizy SWOT, potencjału rozwojowego wsi, opracowane zostały krótkoterminowe i długoterminowe programy odnowy wsi.
Sołeckie strategie odnowy wsi wskazują na wizję wsi, którą dla poszczególnych z nich określono w następujący sposób:
Głuchowo: Głuchowo...Głucho o nas nie będzie!
Zielona Ostoja Głuchowa jest miejscem, w którym mieszkańcy spotykają się, aby odpocząć i spacerować wśród ścieżek z tablicami dydaktycznymi. Jest przygotowane miejsce na ognisko i wspólne grillowanie. Nowością jest multimedialna ławka, która opowiada historię sołectwa oraz głuchowskich sadów i zdradza tajniki sztuki sadowniczej, to na niej siadają często turyści. Na miłośników rowerów czeka nowoczesna stacja rowerowa znajdująca się przed samym wjazdem na ścieżkę rowerową od strony Głuchowa. Prawdziwym centrum sportowym stał się obiekt stadionu w Głuchowie, na terenie którego powstały korty tenisowe, w tym jeden z możliwością użytkowania go jako boisko do piłki siatkowej. Na tym terenie sołectwo ma też miejsce na organizację imprez sportowych oraz integracyjnych, sołectwo posiada odpowiednie zaplecze socjalne. Mieszkańcy grają w piłkę nożną, piłkę siatkową, tenis ziemny.
Gorzyczki: Chcesz być piękny i młody – odwiedzaj gorzyczkowskie sady i ogrody.
Gorzyczki, to wieś proekologiczna i prospołeczna o nieskażonym środowisku, usłana kwitnącymi sadami, dającymi pracę zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym. Wieś posiada dobrze wyposażone zaplecze rekreacyjno-sportowo-kulturalne, gwarantujące bezpieczny wypoczynek zarówno dzieciom jak i dorosłym. Dzięki urokliwemu parkowi o bogatej historii i licznym figurkom i kapliczkom, wieś zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. Mieszkańcy chętnie wykorzystują walory wsi do organizacji niezapomnianych wydarzeń kulturalnych, przy współpracy z lokalnymi artystami. Społeczność wspólnie działa na rzecz dobra wsi w celu zachowania tożsamości i podtrzymania poczucia wspólnoty mieszkańców.
Jarogniewice: Nowoczesna przestrzeń sercem naszej wsi!
Jarogniewice to miejsce pełne harmonii i spokoju, gdzie natura i nowoczesność spotykają się w idealnej równowadze. W sercu wioski znajduje się nowoczesna, ale harmonijnie wpisująca się w otoczenie sala wiejska. Wielofunkcyjna przestrzeń służy mieszkańcom do organizacji spotkań, uroczystości oraz wydarzeń sportowych. W sąsiedztwie znajduje się duży zadbany plac z miejscem piknikowym, ławkami do relaksu oraz altanką. Jego centralnym punktem jest mała fontanna otoczona kwiatami. Najmłodsi mieszkańcy korzystają z bezpiecznego placu zabaw, a starsi z siłowni zewnętrznej. Wyremontowane drogi, chodniki i ścieżki
pieszo-rowerowe z nowym oświetleniem zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Organizacje społeczne są inicjatorami wielu wydarzeń integracyjnych. Duchowym centrum wioski jest kaplica, a nostalgiczne i historyczne miejsca wsi przywołują wspomnienia dawnych lat. Dla mieszkańców priorytetem jest wzajemna pomoc i współpraca, co w połączeniu z piękną salą i terenem rekreacyjnym zachęca do budowania trwałych więzi międzysąsiedzkich
Piotrowo Pierwsze: lawendowy zakątek.
Najważniejszym punktem działań społecznych w Piotrowie Pierwszym jest lawendowy zakątek. Miejsce pełne nasadzeń drzew z ścieżką sensoryczną oddziałującą na wszystkie zmysły. Lawendowy zakątek znajduje się w zrewitalizowanym parku, gdzie nie brakuje miejsca do odpoczynku, integracji oraz zabawy na łonie natury. Mieszkańcy cieszą się z nowoczesnej infrastruktury rekreacyjnej i drogowej.
Piotrowo Drugie: jeden dla wszystkich, wszyscy za jednego! Mała miejscowość z nową drogą i chodnikiem, otoczona piękną przyrodą i lawendowym polem, które można podziwiać jadąc ścieżką rowerową.
Mieszkańcy są życzliwi i otwarci na spotkania w nowopowstałej świetlicy.
Słonin: gdzie każdy oddech to czysta przyjemność!
Słonin jest bezpiecznym i spokojnym miejscem, z dostępem do wszystkich udogodnień, mających na celu poprawę życia mieszkańców. Wieś szczyci się nienagannym stanem środowiska i doskonałą jakością powietrza przy jednoczesnej realizacji coraz to nowszych inwestycji. Sołectwo stanowi miejsce ponadpokoleniowe, gdzie każdy znajduje tutaj miejsce do rekreacji, wypoczynku oraz w niedalekiej okolicy również pracy. Społeczność stanowi niepowtarzalną wspólnotę o pięknych tradycjach, zwyczajach oraz folklorze.
Zadory: mała wieś, duży potencjał.
Zadory - niewielka wieś w Wielkopolsce otoczona łąkami, polami i lasami – bliskość natury oraz rozwinięta infrastruktura wsi sprawiają, że wszystkim mieszkańcom dobrze się tu żyje. Najmłodsi spędzają czas na placu zabaw, boisku, bezpiecznie przemieszczając się chodnikiem i ścieżką rowerową, starsi mile spędzają czas na sąsiedzkich spotkaniach przy wiejskiej ostoi, integrując się i planując kolejne działania wykorzystując potencjał wsi. Czas płynie wolniej, a bezpieczeństwo i atrakcyjność Zador pozwalają cieszyć się życiem.
Wizje rozwoju poszczególnych wsi będą się urzeczywistniały w miarę pozyskiwania przez Gminę środków zewnętrznych na realizację poszczególnych zadań infrastrukturalnych, jak również dzięki zaangażowaniu Mieszkańców poszczególnych Sołectw, które już dzisiaj jest na bardzo wysokim poziomie.
„Jestem wdzięczny Mieszkańcom Sołectw za tak duże zaangażowanie się w opracowanie strategii, udział w warsztatach, poświęcony czas i konstruktywne dyskusje oraz wiele pomysłów, które mam nadzieję, że z czasem będą się urealniać i służyć przez długi czas.” – podsumowuje prace nad opracowaniem strategii Burmistrz Konrad Malicki.
Czytaj również:
- UWAGA AZBEST
- Zostań Partnerem Programu Czempińska Karta Mieszkańca
- Nagroda za osiągnięcia sportowe
- 11 marca - Dzień Sołtysa
- Czasowe utrudnienia w ruchu na części ulicy Rynek
- OBWIESZCZENIE - Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czempiniu zarządzone na dzień 24 marca 2025
- Bezpłatna mammografia
- WYBORY do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czempiniu
- 81. rocznica śmierci Floriana Marciniaka
- Porządek obrad XV sesji Rady Miejskiej w Czempiniu