9 grudnia 2024
Święta pachną pierniczkami
Bez nich nie wyobrażamy sobie świąt. Gdy zaczynamy myśleć o piernikach to znak, że nadchodzą święta. Wspólne pieczenie pierników – wałkowanie ciasta, wycinanie, lukrowanie – to także znakomity pomysł na spędzenie czasu z rodziną, z domownikami. Pierniczki gromadzą przy kuchennym stole i małych i dużych.
To właśnie Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci. Piernik to nic innego jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze Świętami: bałwanki, renifery, gwiazdki i Mikołaje.
Przysmak ten to obok karpia, pierogów i kapusty z grzybami prawdziwy symbol polskich Świąt Bożego Narodzenia. Jednak co ciekawe - pierniki wcale nie pochodzą z Polski, a ich wypiekanie zapoczątkowano już w starożytności.
Piernik ma naprawdę długą i bogatą historię, a jego zastosowanie i przeznaczenie nie kończy się tylko na byciu bożonarodzeniowym przysmakiem. Piernik był niegdyś cennym towarem eksportowym, symbolem dobrobytu, lekarstwem, składnikiem mięsnych sosów, a nawet zagryzką do mocniejszych trunków.
Historia powstania tego wypieku nie jest do końca znana, dlatego też piernik doczekał wielu legend i podań, z których jedno głosi, iż jego receptura pochodzi od ormiańskiego mnicha. Wiadomo natomiast, że już przed naszą erą smakowano ciasto o wyrazistym, korzennym smaku. Zachował się nawet jeden przekaz rzymskiego autora Apicjusza, który wspominał w nim o kruchym cieście z miodem i pieprzem. Zwyczaj pieczenia tego przysmaku został jednak zatracony i powrócił dopiero w średniowieczu, kiedy to praktykowany był prawdopodobnie przez benedyktynów, którzy zauważyli właściwości zdrowotne pierników (wyraziste przyprawy korzenne wspomagały walkę z przeziębieniem).
W późniejszych latach tradycje wypiekania pierników wraz z benedyktynami przeniosły się na tereny Niemiec, gdzie dynamiczny rozwój miast i osadnictwa przyczynił się do powstawania wielu nowych gałęzi przemysłu m.in. piekarstwa. Powstałe wówczas cechy piekarzy czerpały z doświadczenia i tradycji benedyktynów. Wprost z niemieckich miast piernik przybył drogą morską do bogatego miasta Gdańska. Portowa stolica Polski była pełna majętnych kupców, którzy mogli pozwolić sobie na sprowadzanie egzotycznych przypraw, niezbędnych do wyrobu tego przysmaku. Z Gdańska receptura ta wraz z przyprawami przybyła do Torunia, który
po dziś znany jest jako polska stolica piernika.
Publikujemy dla Państwa przepis na pierniki Burmistrzów wiedząc, że zawsze Państwu smakowały. Życzymy przyjemnego wypiekania.
Czytaj również:
- Porządek obrad XIII sesji Rady Miejskiej w Czempiniu
- Podpisywanie umów na Inspekcje Techniczne w ramach Projektu OZE - aktualizacja komunikatu 6.12.2024r
- Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków "Czyste Powietrze"
- Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i szukasz dofinansowania? Skorzystaj z Bazy Usług Rozwojowych!
- Porządek obrad XII sesji Rady Miejskiej w Czempiniu
- Projekt Gminy Czempiń „Przełamujemy bariery !” dofinansowany
- Rozwój systemu ratowniczo – gaśniczego w Gminie Czempiń
- Bezpłatny webinar skierowany do przedsiębiorców, zainteresowanych rozwojem w obszarze OZE
- Komunikat dotyczący organizacji pracy Urzędu Gminy w Czempiniu
- LGD Lider Zielonej Wielkopolski - ogłoszenie o naborze